Blog
Malý, ale dôležitý detail: 10 rád ako správne vybrať kľučku na dvere
Horúcim trendom sú kľučky v odtieňoch, ktoré ohrejú priestor. Teda vo farbe bronzu, mosadze a zlata. Vo vysokom lesku aj matnom vyhotovení. Ideálne v kombinácii s čiernymi dverami alebo tmavým drevom. Ak však neplánujete prispôsobovať svoju domácnosť posledným výkrikom módy, naša rada znie: Zladiť tvar, materiál, kvalitu a dizajn interiérových kľučiek so zvyškom domu. V prípade luxusných kúskov ich nechať vyniknúť. Alfou a omegou je, aby vám kľučka dobre padla do ruky.
Ako vyberať?
1. Kľučky vždy vyberajte podľa dverí. Iné kovanie sa hodí k plným dreveným dverám, iné k celoskleneným, iné k posuvným.
2. Sú dva základné typy kľučiek. Štítové a rozetové. Pri rozetových sa môžete stretnúť aj s označením delené kovanie, keďže ide o kľučky a samostatné rozety. Pri štítových štít a kľučka tvoria jeden celok.
3. Skôr ako sa vyberiete nakupovať, v prípade štítových kľučiek by ste mali poznať vzdialenosť medzi osou kľučky a osou kľúča. Štandardne je to 72 alebo 90 milimetrov.
4. Rozetové kľučky sú osadené priskrutkovaním cez celú hrúbku dverí. V mieste zámku teda budete potrebovať otvory na to určené.
5. Ak sú dvere zasúvacie, kúpte držadlo, na výber je ich skutočne veľa, alebo zvoľte takzvanú mušľu. Rozdiel je v tom, že mušľa je zapustená do krídla dverí, zatiaľ čo držadlo z nich vystupuje. Ak zasúvate dvere do steny, uprednostnite mušľu.
6. Kľučky na sklenené dvere hľadajte v oddelenej sekcii. Sú totiž odlišne konštruované, špeciálne na tento typ dverí. Doplnené sú o zámok integrovaný v kovaní na sklo, nahrádzajúci zadlabávací zámok, ktorý sa nachádza v drevených dverách. Voľbou sú aj držadlá a mušle na posuvné dvere.
7. V domácnostiach s malými deťmi alebo so seniormi uprednostnite kľučku so zámkom, ktorý možno otvárať a zatvárať z oboch strán.
8. Pri kovaní typu kľučka – guľa treba vedieť, či je kľučka pravá, alebo ľavá. Na rozlíšenie pravých a ľavých dverí je DIN norma, ktorú by mal ovládať každý predajca.
9. Ak máte kazetové alebo čalúnené dvere, sú pravdepodobne o čosi hrubšie. Odmerajte ich a upozornite na to predajcu. Ten sa postará o to, aby vybral takú kľučku, ktorá nebude dvere pri používaní poškodzovať, zároveň jej funkcia nebude obmedzená.
10. Nepodceňujte kvalitu kovania. V snahe ušetriť to často celé stojí viac. Len si predstavte nekvalitné kľučky, ktoré sa zadrhávajú, škrípu alebo z nich opadáva farba.